Den slovanských věrozvěstů
- 5. července 2022 6:00

5. července si připomínáme příchod Cyrila a Metoděje na naše území. Cyril a Metoděj byli bratři, kteří pocházeli ze Soluně, tehdejšího střediska kultury a směnného obchodu mezi Řeky a Slovany. Oběma se dostalo výborného vzdělání, avšak zřekli se své kariéry, odešli do kláštera a svůj život odevzdali Bohu.
Velký obrat v jejich životě nastal, když přijali pozvání knížete Rostislava, aby přinesli víru na Velkou Moravu. Moravané tehdy byli barbarským národem, který neměl žádné právo, žádné školy, téměř žádnou kulturu; život byl primitivní a životní úroveň nízká. To se změnilo právě příchodem Cyrila a Metoděje, kteří na naše území dorazili r. 863. Konstantin během několika týdnů sestavil zcela nové písmo, které nazval hlaholice. Sám to považoval za zázrak – vždyť například řečtina se jako písmo formovala staletí. Toto písmo foneticky zcela odpovídalo mluvené staroslovenštině. Ještě dříve, než se vydali na cestu, přeložil a zapsal v tomto novém písmu část Bible – evangelia.
Zakládali školy pro kněze, upravovali zákoníky pro Moravany a bohoslužby začali sloužit ve slovanském jazyce. To bylo něco jedinečného, po celé západní Evropě se tehdy bohoslužby konaly v latině, čemuž ovšem obyčejní lidé nerozuměli. Tehdy jsme předběhli Němce, Francouze, Angličany a další národy. Slované žijící na Velké Moravě slyšeli Boží slovo obsažené v Bibli ve svém jazyce.
Díky nim zažívala Velká Morava v 2. polovině 9. století svůj největší mocenský rozmach. Cyril a Metoděj přinesli na naše území Byzantskou kulturu, vzdělanost a učení východního křesťanství.
Pokud byste chtěli hlouběji proniknout do života těchto dvou bratří, určitě se podívejte na čtyřdílnou minisérii Cyril a Metoděj – apoštolové Slovanů, nebo její upravenou formu jako celovečerní film, který naleznete na i-vysílání České televize.
Dalším možností jak poznávat slovanské dědictví, je Cyrilometodějská stezka. Skrze její trasy, více než 500 km dlouhé, můžete objevovat poutní místa i archeologické lokality, které zásadním způsobem přispěly k rozvoji slovanské kultury. Vybrat si můžete trasy krátké i dlouhé, na Moravě nebo na Slovensku, značeny jsou obousměrně. Bližší informace k cyrilometodějské stezce najdete na webových stránkách: https://www.putujmebezhranic.cz/uvod-putovani/.
A posledním tipem je pozvání na národní pouť ke sv. Cyrilovi a Metodějovi na Velehrad v rámci Dnů dobré vůle, které se uskuteční 4. – 5. července 2022. Hlavní mši, kterou bude letos celebrovat kardinál Michael Czerney, rodák z Brna a blízký spolupracovník papeže Františka, bude přenášet také Česká televize a Český rozhlas Dvojka.