Každý schizofrenik není agresivní. Psycholožka přednášela o psychotických onemocněních
- 25. září 2018 13:24
- Služba: Sociální rehabilitace Amika

Ve čtvrtek 13. 9. se v prostorách salonku meziříčské galerie Kaple uskutečnila preventivně edukační přednáška proti relapsu psychózy. Na akci pod názvem Psychóza a vy, kterou uspořádalo Centrum Amika v rámci Dnů duševního zdraví a pod záštitou Charity Valašské Meziříčí, dorazila asi čtyřicítka posluchačů. Přednášku vedla klinická psycholožka Mgr. Renata Otevřelová z Psychiatrické nemocnice v Kroměříži. Přednášku jsme realizovali díky finanční podpoře firmy INZEP CENTRUM, s.r.o.
Na úvod přednášky Bc. Radek Kutáč, vedoucí služby Centra Amika – sociální rehabilitace pro lidi s chronickým duševním onemocněním, seznámil posluchače s hlavními cíli služby. „Snažíme se naše klienty vést k soběstačnosti, aby se mohli co nejvíce přiblížit fungování v běžném životě. Pomáháme jim nalézt či udržet si zaměstnání nebo bydlení. Usilujeme také o to, aby naši klienti dokázali samostatně vyřizovat své osobní záležitosti, smysluplně trávit volný čas a pečovat o své zdraví,“ řekl Kutáč. Dodal, že služba je poskytována zdarma, a to jak ambulantní, tak i terénní formou.
Schizofrenie a média
Poté předal slovo Renatě Otevřelové. „Tento program vznikl proto, abychom podali našim pacientům a jejich blízkým co nejvíce informací, které by jim mohly pomoct v tom, aby se jim nemoc, kterou onemocněli, nevracela,“ vysvětlila Otevřelová důvody vzniku preventivně edukačního programu proti relapsu psychózy, tzv. Preduky.
Během přednášky, která trvala tři hodiny, se z úst přednášející posluchači mimo jiné dozvěděli o příznacích psychóz, jejich vzniku a nejčastějších diagnózách, které lze zařadit mezi tato závažná duševní onemocnění. Řeč byla například o depresích, mániích či schizofrenii. Psycholožka vyvrátila některé mýty týkající se schizofrenie. „Vadí mi, co se říká o schizofrenicích v médiích, že jsou to nebezpeční lidé. Mnohdy slýcháme o tom, že nebezpečný schizofrenik utekl z léčebny. Devadesát procent schizofreniků ale není nebezpečných a nepáchá trestnou činnost. Naopak bych řekla, že se mnohem častěji přihodí, že se člověk trpící tímto onemocněním stane obětí trestného činu,“ sdělila Otevřelová.
Výchova a genetické vlivy
Jestliže se člověk trpící schizofrenií dopustí agresivity, většinou se podle Otevřelové brání svým představám či halucinacím. Poté hovořila o genetických vlivech. „Zatímco schizofrenií onemocní někdy během života přibližně jeden člověk ze sta, u pokrevních příbuzných je riziko onemocnění vyšší, a to až čtyřicetiprocentní, v případě obou nemocných rodičů. Schizofrenii však nelze navodit výchovou,“ vysvětlila psycholožka.
Centrum Amika se dlouhodobě snaží o destigmatizaci lidí s duševním onemocněním, to zn. že usiluje o redukci a odstraňování negativních či poškozujících hodnocení duševně nemocných, čímž přispívá ke zvýšení kvality jejich života. Každoročně proto pořádá přednášky na téma duševní zdraví.